Nedir Bu Basketbol?

Paylaş

5’er kişilik iki takımın bir topu karşı takımın çemberinden geçirmeye çalıştığı, en çok sayı atan takımın kazandığı takım sporuna basketbol denir. El ile oynanan basketbolda ayakla topa dokunmak kural dışıdır.

10’ar dakikalık 4 çeyrek oynanan oyun sürenin bitiminde takımlardan birinin diğerine üstünlük sağladığı durumlarda son bulur. 4 eşit parçaya bölünmüş olan oyun süresinin her bir çeyreği Amerika Ligi’nde (NBA) 12 dakikadır.

Basketbolda kazınılan sayılar 1, 2 ve 3 olarak değerlendirilmektedir. Yapılan bir faul sonucunda atılan serbest atışta top çemberden geçtiğinde 1 sayı değeri taşır. Top oyundayken çembere yakın olan yerlerden atılan sayılar 2 sayı değeri taşır. 3 sayı ise çembere uzaklığı belli bir mesafe olarak belirlenen 3’lük çizgisinin gerisinden atılan atışlarda kazanılır.

Basketbolun Tarihi

Basketbolun tarihi 1800’lü yıllara dayanmaktadır. 1891 yılın da ortaya çıkan basketbol, Dr. James Naismith’in atletlerin kondisyonlarını arttırmak için oynatılmaya başlanan bir oyundu. Basketbol; Springfield, Massachusetts kolejinde fiziksel eğitim uzmanı görevinde bulunan Naismith’in belirlediği 13 ana kural iyi oynanmaya başlamıştor. Günümüzde ise oyunun daha hızlı ve seyir zevki yüksek olması adına bu 13 ana kural geliştirilmiştir ve gelişmeye devam etmektedir.

Nedir Senin Yorumun?