Nedir Bu E-Devlet?

Paylaş

E-Devlet, Türkiye Cumhuriyeti devletinin vatandaşlarına sunduğu hizmetlerin elektronik ortamda toplandığı bir platformdur. Daha geniş anlamı ile; her vatandaşın kendine ait sayfasında, kendisi ile ilgili tüm devlet kurumları ile ilgili işlemlerini görüntüleyebildiği online bir sistemdir.

E-Devlet, devletin kurum ve kuruluşlarına gidip fiziksel olarak orada bulunmanızı gerektirmeyecek işlemlerin daha kolay, hızlı ve kamu kuruluşlarında kabalığa sebep olmadan halledilmesi için kurulmuş devlete ait bilgi işlem ve teknoloji yapısıdır

E-Devlet kapısı üzerinden ulaşabileceğiniz hizmetlerin örnekleri aşağıdaki gibidir;

  • SGK Hizmet Dökümü sorgusu yapma
  • İkametgah belgesi alma
  • Adli sicil kaydı çıktısı alma
  • Plaka üzerinden trafik cezası sorgusu yapma
  • Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ne şikayetleri iletme

Online olarak erişebileceğiniz tüm hizmetleri linke tıklayarak inceleyebilirsiniz. 

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

PTT şubelerinden T.C. kimlik numaranızın bulunduğu, size ait olan fotoğraflı kimlik kartı ile başvuru yaparak e-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Daha sonra şifrenizi sadece sizin bileceğiniz ve basit olmayan bir şifre ile değiştirmeniz daha güvenli olacaktır.

İlk şifre alımlarında yukarıda bahsedilen yöntem geçerli olsa da daha sonraki girişlerde şifrenizi unutursanız PTT şubelerine gitmenize gerek kalmamaktadır. Giriş ekranından şifremi unuttum butonuna tıklayıp nüfus cüzdanınızda yani fotoğraflı kimlik belgenizdeki bilgileri ilgili bölümlere girerek şifrenizi yenileyebilirsiniz.

Nedir Senin Yorumun?