Nedir Bu Pilates?

Paylaş

Pilates; sağlıklı, güçlü ve esnek bir vücuda sahip olmak için yapılabilecek egzersizler serisidir. Temel felsefesinde zihin ve beden kontrolü ile dengeli bir şekilde kas yapınızı geliştirmek ve çevresel faktörler ile deforme olmuş omurganızı sağlıklı duruşuna getirmek yatmaktadır.

Son dönemlerde daha çok sıkılaşmak ve fit bir vücuda sahip olmak için pilates yapılmaktadır. Ancak sağlık açısından da birçok faydaya ve daha derin bir felsefeye sahiptir. Bel ağrılarına, omurga ve kas rahatsızlıklarına, duruş bozukluklarına yönelik iyileştirici ve yatıştırıcı etkileri vardır. Tüm etkileri sayesinde artık birçok doktor tarafından da hastalara reçete edilen bir egzersiz sistemidir.

Pilates egzersizlerinin yukarıda bahsedilen hastalıklara faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Zamanla deforme olan omurganın olması gereken doğal duruşuna getirilmesine yardımcı olur.
  • Çevresel faktörlerden dolayı dengesiz gelişmiş kasların daha dengeli gelişmesini sağlar.
  • Vücudunuzun daha esnek olmasını sağlayarak vücudun hareket kabiliyetini arttırır. Aynı zamanda dış faktörlerden etkilenme ve sakatlanma ihtimali azaltır.

Pilates Tarihçesi

İlk olarak 1883 yılında Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş egzersizler serisidir. Joseph Pilates’in, doğuştan sahip olduğu romatizma, astım ve raşitizm hastalıklarının tedavisi için anatomiye merak sarmasıyla  temel pilates hareketleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Egzersizleri üzerine çalışmaları devam eden Joseph Pilates, Birinci Dünya Savaşı sırasında düştüğü kampta engelli ve hasta insanlar üzerinde geliştirdiği egzersizleri uygulama fırsatı yakalamıştır. Burada bulunduğu süre boyunca egzersizlerine yardımcı araçlar eklemiştir. Yataklar, yaylar ve lastikler kullanılan yeni hareketler ile metodunu geliştirmeye devam etmiştir.

Savaş sonrasında kampta uyguladığı yöntemleri ve egzersizler olumlu sonuçlar vermiştir. Olumlu sonuçlar sebebiyle de Alman hükümeti tarafından ordudaki askerleri eğitmek için göreve çağrılmıştır.

Orduda görev aldığı süre boyunca gördüğü olumlu etkiler Joseph’i daha da heyecanlandırmış ve egzersizlerini daha çok kişiye ulaştırmak istemiştir. Bu sebeple Amerika’ya doğru yola çıkmış ve bu sırada eşi Clara ile tanışmıştır. Öğretilerini önce eşine daha sonrada tüm dünyaya ulaştırabilmek adına ilk pilates stüdyosunu New York, USA eyaletinde açmıştır. 1926 yılında kurulan bu stüdyo Joseph Pilates’in felsefesini ve egzersizlerini çok daha büyük bir kitleye ulaştırmasını sağlamıştır.

Nedir Senin Yorumun?